You can collection a price on her YouTube content based on factors favor how huge your audience is, just how niche your contents is and also how much engagement you getting. Start by calculating exactly how much money you will certainly be security on making your content, taking facets like transport cost, time spent to make content, manufacturing crew, and so on into consideration. Make certain that after girlfriend minus all these extra costs, she profiting and also not going into debt. 

To offer you an ext clarity, here are a couple of pricing models that influencers typically use to make the large bucks:

1. Barter device

Make videos for brands in exchange for freebies. If you’re reviewing a product, girlfriend can think about reaching the end to the brand you reviewing and request them come send friend the product because that free. Or you deserve to simply accept free goodie bags with associated or unrelated assets in exchange for her content. This design is a an excellent gateway to acquiring exposure and also letting other brands know that you’re open for collaborations.

You are watching: How to charge for youtube videos

2. Affiliate links

You gain paid for embedding exclusive links to a brand’s website or assets in your videos, video clip descriptions and social media handles. This is a smart marketing strategy because that brands to test the water and also see exactly how well her content can drive your sales. If the links resonate with your audience and also drive conversions, you’ll acquire the possibility to obtain paid much more and score future brand deals. 

3. The supervisory board based pay

Brands may technique you come be their brand ambassador and also offer special discount coupons for you and your audience. This is a no-risk strategy brands usage to tap right into a brand-new audience set. If your audience makes a acquisition using these distinct discount password or links, you obtain a section of every revenue made. Exactly how much friend earn counts on just how well you deserve to promote the brand and also sell commodities through her content.

4. Flat rate

Charge brand a flat price based on how lot it prices to produce a video. Girlfriend can set a price by balancing out the production prices with the variety of subscribers or views on your YouTube channel. Because that example, if your video clip costs $100 come produce, you can include an extra $20 for every 10k subscribers on your channel.

5. Price per view

If you post videos consistently and your YouTube channel gets quite a little of views, you have the right to opt to get paid based on the number of views your video receives in ~ a specific time frame.Check the end how plenty of views your videos are getting on a monthly basis, and also make an estimate on how much money you can make based on your previous views. Because that example, you could receive 0.06 cents (USD) because that every view as much as 10,000 views and if your video clip goes above 10,000 you might receive 0.12 cent (USD) for additional views.

Whatever version you choose, remember come experiment through the pricing till you uncover a variation that equally benefits you as well as the brand that’s paying you. Store tweaking your pricing model and increasing your prices as you gain more brand deals. Prior to you know it, you’ll be well on your way to ending up being the next rising entrepreneur.

Interested in gaining your YouTube channel seen by a vast audience? get started here: www.glossesweb.com.

See more: How Old Is Don Lemon Cnn Profiles, Don Lemon Biography


*
*

Theertha Muralidhar leads content marketing for global brands throughout Australia and also India. She loves transforming sticks into wands and also tables into mystery caves.