An orange, together with the grapefruit, clementine, lemon and also lime, is a kind of citrus fruit. Eating an orange can offer you one extra rise of Vitamin C and also an orange a work can aid strengthen your body’s immune system.

You are watching: How much is a pound of oranges


*
“Orange” (CC by 2.0) by  eblaser

How lot do oranges cost?

The price of one orange will depend on the kind of orange, the moment of year, where it’s gift purchased, the quantity and geographical location. A bag of navel oranges at the neighborhood grocery keep can expense anywhere from $1 to $2 every pound, and also most bags will certainly weigh around five pounds. Individually, an orange deserve to cost approximately $0.50 come $1 on average.

For example, at the moment of this writing, our neighborhood Walmart was charging $0.50 every navel orange.

This USDA report stated the mean price of new oranges to be $1.04 per pound in 2013.

Statista, because 1995, has tracked the price of navel oranges in the unified States. In 1995, the prices were together low as $0.64 every pound, but as that today, the prices are closer come $1.17 every pound.

A crate of navel oranges, often coming in 20 to 40-pound quantities, can cost as small as $0.75 come $1.25 per lb total.

Blood oranges, another popular variety, are well-known for that sweet center and vivid deep ruby red color. These species of oranges, depending on the same components mentioned, can expense closer come $3 come $6 per pound.

Clementine oranges, often sold through the “Cuties” brand, sells for $3 come $7 per three-pound bag.

Oranges overview

Typically, oranges room going to come in a mesh bag that weights increase to 5 pounds. Sometimes, this mesh bag is put in a wood box to do it simpler to carry. Every pound should yield around two to four oranges, depending upon the size.

If you acquisition individual oranges, you deserve to pick them and place castle in a bag the is provided in the develop department, comparable to various other fruits such together peaches, apples, peaches and also pears. This bag will certainly then be sweet at the cash register and you will be charged accordingly.

Oranges sold in the United states will generally come from Florida and also California. However, some deserve to be shipped from as far as the Middle east or Mexico. Refer to the packaging brand to watch where the oranges friend purchased source from.

Tips to know:

When picking one, constantly look for a nice firm, smooth skin.

How can I conserve money?

A regional farmers market is nearly always cheaper than the neighborhood grocery store.

As with any kind of fruits, a grocery save will have actually oranges for sale, especially while they room in season.

If you live in the right area, consider going to a u-pick farm yard to save on costs.

See more: How Much Does A New Home Cost To Build A House, How Much Does It Cost To Build A House

Advertising Disclosure: This contents may incorporate referral links. Please read our disclosure policy for more info.